Suplementy diety w chorobach reumatycznych

Funkcjonuje podstawowy podział schorzeń reumatycznych na schorzenia zapalne oraz zwyrodnieniowe. Co poza klasycznym leczeniem farmakologicznym oraz rehabilitacją można wykorzystać, aby wesprzeć układ stawowo-mięśniowy?
W Centrum Ziołolecznictwa Ojca Grzegorza Sroki w przypadku bólów związanych z chorobami zwyrodnieniowymi stawów oraz kręgosłupa stosujemy głównie medycynę manualną. Dla odbudowy chrząstki stawowej standardowo stosuje się Artrobon (mieszanka glukozaminy oraz korzenia hakorośli). Jego działanie jest najlepsze w przypadku zwyrodnienia stawów kolanowych. Poza Artrobonem stosowanym doustnie, wykorzystujemy również wsparcie zewnętrzne w postaci Ziołowego Balsamu Kręgowego Ojca Grzegorza (1-2 razy dziennie).
W wypadku choroby zapalnej stawów (chociażby reumatoidalnego zapalenia stawów) wraz z Artrobonem i Ziołowym Balsamem stosuje się preparat antyoksydacyjny Vitalbon, gdyż stany zapalne stawów są źródłem wolnych rodników, czyli cząsteczek wyjątkowo szkodliwych dla organizmu.
W RZS można zaobserwować zaburzenia funkcjonowania przewodu pokarmowego. Istnieją również teorie, które uznają, że nasilenie objawów RZS jest przyczyną zaburzeń we florze bakteryjnej jelit.

Choroby reumatoidalne bardzo często powodują również bóle brzucha i zaparcia. Jest to związane z poniższymi faktami:
1. Są to choroby, które toczą się w całym organizmie, także w jelitach, chociaż objawy stawowe zawsze wysuwają się na pierwszy plan.
2. Leki, które stosuje się przy chorobach reumatoidalnych mogą powodować liczne niepożądane reakcje.

Z tego też powodu w chorobach reumatoidalnych do wspominanych preparatów dodawany jest Gastrobonisol w kroplach bądź Gastrobon w firmie kapsułek.
Jeśli daje się zauważyć u chorego dolegliwości, które związane są z podrażnieniem żołądka przez leki przeciwzapalne oraz przeciwbólowe, zaleca się w tej sytuacji pić napar z Gastrobonisanu.
Wiadome jest to, że chorzy na RZS o wiele częściej zapadają na choroby układu sercowo-naczyniowego. Nie ma jednak koncepcji na to, dlaczego tak się dzieje. Głoszona przez nas teoria łącząca RZS z chorobami serca oraz naczyń jest teorią wolnorodnikową. Zapalenie stawów jest w tym przypadku źródłem wolnych rodników, a układ sercowo-naczyniowy jest wyjątkowo wrażliwy na szkodliwe działanie tych cząstek. Dlatego też doskonale sprawdzają się w tych sytuacjach zioła na stawy w postaci kapsułek Cardiobon czy Vitalbon. Oprócz ziół w chorobach reumatycznych u naszych pacjentów zastosowanie ma również olej rybi, który jest bogaty w kwasy Omega 3, działające przeciwzapalnie. To samo tyczy się kory wierzby, zwanej ziołową aspiryną. W przypadku chorób reumatycznych używamy kory wierzby w postaci preparatu Grypobon (2-3 razy dziennie, 1-2 kapsułki).

Początek wiosny jest okresem niezbyt przyjemnym dla osób chorujących na chorobę wrzodową. Jeśli nie zadbają Państwo o odpowiednią profilaktykę, może to być bardzo trudny czas. Bardzo często do Centrum Ziołolecznictwa Ojca Grzegorza zgłaszają się pacjenci z pytaniem o to, jak odróżnić bóle wrzodowe żołądka od tych wywoływanych przez wrzody dwunastnicy. Najczęściej wrzody żołądka odzywają się tuż po jedzeniu, natomiast wrzody dwunastnicy bolą na czczo, np. rano (nie jest to jednak reguła).
Na wrzody standardowo stosowany jest Gastrobonisan (2-3 razy dziennie, 1-2 saszetki na 1 szklankę wrzątku). W przypadku kiedy chory stosuje profilaktycznie zioła, należy zalecić mu jedną saszetkę raz dziennie.
Przy profilaktyce chorób wrzodowych bardzo często stosuje się również ekstrakt z propolisu w formie kapsułek Apibon (1 kapsułka 2 razy dziennie). Przy wspomaganiu leczenia zaleca się dwie kapsułki dwa razy dziennie.

Kit pszczeli – propolis:
1. Goi zmienioną przez chorobę błonę śluzową żołądka.
2. Eliminuje bakterie Helicobacter pylori – główny sprawca choroby wrzodowej.

Na Helicobacter pylori doskonale działa również ekstrakt z żurawiny. Powoduje on wypłukiwanie tej szkodliwej bakterii z błony śluzowej żołądka.
Ekstrakt ten stosowany jest w formie preparatu Vitalbon, który posiada w swoim składzie antyoksydacyjne ekstrakty owoców żurawiny, borówki, aronii oraz liści zielonej herbaty.
Wyróżniają się one pozytywnym wpływem na usunięcie z organizmu Helicobacter pylori, ale również obniżają ryzyko choroby nowotworowej. Należy zaznaczyć, że przewlekły wrzód żołądka może przekształcić się w raka, kiedy wrzodowiec pali papierosy.

  • atikka

    Mnie stawy czasami tak rwą, że nie wyobrażam sobie, zeby jakieś zioła na to szybko pomogły. Biorę po prostu pyralginę i mam wtedy pewność, że ból szybko minie

  • matylda

    Ja walczę od jakiegoś czasu z bólami stawów w palcach u rąk. Nie boli cały czas, ale są takie dni, że jak nie wezmę pyralginy, to nic robić nie mogę. Niestety wygląda na to, że u nas to rodzinne, bo moja mama też cierpi na takie zwyrodnienia