Serce w szponach

„Panie doktorze czuję jakby mi ktoś serce ściskał kleszczami, zwłaszcza jak idę po schodach”.
Kiedy lekarz słyszy takie zdanie od swojego pacjenta zapala się u niego „czerwona lampka”, ponieważ informacja taka świadczyć może o chorobie wieńcowej. Jeżeli ktoś z czytelników miał takie uczucie i nie udał się do lekarza – to siedzi na bombie, która tyka.

Każdy ból w klatce piersiowej wymaga zdiagnozowania co do przyczyny jego powstania. Może jest to choroba kręgosłupa piersiowego, może nerwica a może ostra niewydolność krążenia wieńcowego zwana też dusznicą bolesną, a w języku chorych wieńcówką.
Dlatego apeluję do chorych -”masz ból w klatce piersiowej marsz do lekarza!” – i to jak najszybciej. Spotkanie z lekarzem może uratować ci życie. Lekarz zrobi EKG, być może próbę wysiłkową, zbada ci cholesterol, może zapisze leki – jeżeli tak się stanie, przyjmuj te leki, nie odstawiaj ich samodzielnie – konsekwencje mogą być bardzo przykre. Możliwości terapeutyczne i diagnostyczne w chorobie niedokrwiennej serca stale się zwiększają.

Obecnie w każdym większym mieście znajduje się oddział kardiologii inwazyjnej, gdzie można choremu przywrócić drożność w naczyniach wieńcowych. Warunek jest jeden – chory musi odpowiednio szybko trafić do lekarza.

Jeżeli chodzi o zioła – maja one zastosowanie w chorobie wieńcowej ale raczej nie zastąpią w całości leków chemicznych. W naszym Centrum Fitoterapii zalecamy: Cardiobonisan – mieszankę ziołową, Cardiobonisol – krople lub Cardiobon – kapsułki w zależności od tego jakie pacjent ma choroby towarzyszące i jaką formę preparatu preferuje. Zalecamy też środki obniżające cholesterol – Chitobon, który zmniejsza wchłanianie cholesterolu z pożywieniem i Lipobon, który eliminuje cholesterol już obecny w organizmie. Czasami dołączamy Bonimel głogowo – melisowy zwłaszcza jeżeli chory ma nadciśnienie tętnicze. Oczywiście sugerujemy dietę niskotłuszczową, dużą ilość owoców i ryb morskich, oliwę z oliwek, czasami jedną lampkę wina (nigdy więcej). Zwracamy uwagę na emocjonalne przyczyny zaostrzenia choroby wieńcowej, dlatego też czasami dołączamy Nerwobonisol lub Nerwobon. Nie wspomnieliśmy o papierosach, które należy oczywiście radykalnie odstawić.

  • Monika

    Odpowiednia dieta i zmiana trybu życia to podstawa.

  • Alternatywa dla THC (medycyna)

    Przy okazji: ekstrakt konopny CBD bez recepty( http://www.konopiafarmacja.pl) l Krople pod język z zioła cannabis sativa. Naturalne. Bardzo sprawdziły się przy nadciśnieniu.