Jesień – czas „wrzodowców”

Na początku jesieni i w okresie przedwiośnia dają o sobie znać problemy z wrzodami żołądka
i dwunastnicy.

Co to jest choroba wrzodowa?
Choroba wrzodowa żołądka
i dwunastnicy jest schorzeniem dość powszechnym. Polega na powstaniu ubytku ściany żołądka bądź dwunastnicy, który przechodzi poza warstwę błony śluzowej i dociera do warstwy mięśniowej lub też przebija na wylot ścianę przewodu pokarmowego. Wedle najnowszych badań jest to schorzenie o wieloczynnikowej genezie, choć dużą rolę przypisuje się bakterii Heliccobacter pylori.
Częściej chorują na nią mężczyźni.
Choroba występuje zwykle między 20.
a 50. rokiem życia, choć spotyka się ją też u dzieci i osób starszych. Występuje częściej wiosną i jesienią. Zioła są często stosowane w tej chorobie, gdyż działają osłaniająco na uszkodzoną błonę śluzową żołądka. Mają też własności przeciwzapalne, przeciwbólowe, antybakteryjne, przeciwkrwotoczne oraz regenerujące ubytki ściany przewodu pokarmowego.
W chorobie wrzodowej ważna jest dieta. Sama w sobie nie leczy wrzodów trawiennych, ale jest często niezbędna
w terapii.
Dieta w leczeniu wrzodu trawiennego powinna zawierać wszystkie podstawowe składniki pokarmowe,
z jednoczesnym wyeliminowaniem pokarmów nadmiernie pobudzających wydzielanie soków żołądkowych. Wykluczyć należy również te sposoby przyrządzania posiłków, które pogarszają ich strawność: smażenie
i pieczenie, a także wędzenie. Korzystne jest gotowanie, duszenie i pieczenie
w folii.

Pacjentom cierpiącym na tę przypadłość zalecamy w okresach październik – listopad i marzec – kwiecień aby pili napar z ziół przeciwwrzodowych Gastrobonisan 1 – 2 x dziennie. Gdy chory ma już objawy zalecamy zwiększenie dawek do 3 x dziennie.
Ponadto zalecamy Apibon – wykazuje on, poza własnościami gojącymi wrzód trawienny, własności przeciwbakteryjne, które mają znaczenie zwłaszcza podczas leczenia Heliccobacter pylori.
Na koniec nawiążę do tematu przewodniego tego kwartalnika, czyli palenia. Wrzodowcy absolutnie nie powinni palić. Palenie i choroba wrzodowa to prosta droga do raka żołądka.