Jak trwale stracić zbędne kilogramy?

W powyższym pytaniu nie bez powodu użyto sformułowania „trwale”. Dlaczego? Ponieważ u osób stosujących (często drakońskie) diety odchudzające niezwykle rzadko obserwuje się trwały spadek masy ciała. Stosowanie diet może przynieść szybkie efekty, jednak po zakończeniu diety powrót do pierwotnej wagi jest jeszcze szybszy. Często zdarza się nawet, że osiągana waga przewyższa wagę wyjściową, sprzed rozpoczęcia diety. To samo dzieje się również z tkanką tłuszczową, która zastępuje mięśnie.
Co należy zrobić w takiej sytuacji? Przede wszystkim zabrać się do kuracji z głową, a dokładniej: wykorzystać osiągnięcia współczesnej nauki. Naukowcy podzielili produkty żywnościowe wedle współczynników określających to w jaki sposób ich spożycie może wpłynąć na szybkość podniesienia się stężenia glukozy w surowicy krwi. Ten współczynnik nazywa się Indeksem Glikemicznym (IG).
Produkty, które powoli podnoszą poziom glukozy mają niski indeks, a te które szybko wpływają na jej wzrost mają indeks wysoki. W przypadku szybkiego wzrostu glukozy we krwi mamy do czynienia z wrzutem insuliny do krwi. Powoduje on znaczny spadek poziomu glukozy zwany hipoglikemią, która może powodować „wilczy apetyt” na słodycze, a to właśnie one najszybciej podwyższają poziom glukozy we krwi – to mechanizm błędnego koła.
Aby go nie napędzać, powinno się unikać produktów charakteryzujących się wysokim poziomem IG, do których zalicza się między innymi: biały chleb (IG: 97), frytki (95), chipsy (90), marchewka gotowana, puree ziemniaczane (85), banany, ryż biały (70) czy słodkie napoje, takie jak Fanta (68). Należy natomiast spożywać produkty wyróżniające się niskim Indeksem Glikemicznym, w tym: orzeszki ziemne (13), soja (14), jogurt bez cukru, świeże morele (15), gorzka czekolada, czereśnie (22), świeże marchewki (30) czy fasola (33).
Jednym z rozwiązań jest między innymi zażywanie tuż przed jedzeniem preparatów spowalniających wchłanianie pokarmów. Jedną z takich substancji jest Chitosan, który tworzy wewnątrz żołądka żel wiążący tłuszcz znajdujący się w pokarmie oraz spowalnia wchłanianie cukrów w kolejnych odcinkach przewodu pokarmowego. W naszym Centrum Ziołolecznictwa stosujemy Chitobon, który poza Chitosanem zawiera w sobie również chrom organiczny. Zalecamy również stosowanie Adipobonu mono, który pozwala na przyspieszenie „spalania” tłuszczu, przede wszystkim u osób aktywnych fizycznie.